Agencija za sprječavanje korupcije

Nije kazna biti javni funkcioner

Ako se nekome ukaže povjerenje da, u ime zajednice, učestvuje u donošenju odluka, onda se očekuje da se to povjerenje i opravda poštovanjem pozitivnih propisa, u prvom redu onih koji se odnose na javne funkcionere.
8. mart 2023.

Povodom pitanja pravnog položaja izabranih predstavnika nevladinih organizacija u radnim grupama i drugim radnim tijelima koja obrazuju organi vlasti, a koje je izazvalo pojačan interes javnosti, Agencija za sprječavanje korupcije saopštava da nema nadležnost da bilo koga „proglasi javnim funkcionerom“, što se ovih dana isticalo u pojedinim medijima, već se taj status isključivo stiče po sili zakona, samim izborom, imenovanjem ili postavljenjem u organima vlasti, kako je to navedeno u članu 3 Zakona o sprječavanju korupcije.

U svakom konkretnom slučaju, Agencija pribavlja akte kojima se obrazuje radno tijelo (savjet, komisija, radna grupa...) od strane organa javne vlasti, te nakon analize dokumentacije obaviještava članove da postaju javni funkcioneri ukoliko su imenovani, birani ili postavljeni, što će i ubuduće da radi.

Agencija smatra da postojeća zakonska definicija prepoznaje ravnotežu između privilegije da se vrši javna funkcija i dobije prilika da se utiče na javne politike, djeluje i odlučuje za opšte dobro, i obaveze da se, u tom slučaju, poštuju moralni i etički standardi obavljanjem povjerene dužnosti transparentno, kompetentno i zakonito.

Kao što je tačno da „nema većeg izazova i veće časti nego biti u javnoj službi“, kako je rekla bivša državna sekretarka SAD Kondoliza Rajs, nesporno je da tu čast mora da prati i odgovornost. Ako se nekome ukaže povjerenje da, u ime zajednice, učestvuje u donošenju odluka, onda se očekuje da se to povjerenje i opravda poštovanjem pozitivnih propisa, u prvom redu onih koji se odnose na javne funkcionere.

Novosti