Agencija za sprječavanje korupcije

Saopštenje sa 93. sjednice Savjeta Agencijeza sprječavanje korupcije

16. maj 2023.

Savjet ASK je na današnjoj sjednici razmatrao Izvještaj o radu Agencije za prvi kvartal 2023. godine.

Konstatovano je da je ASK u izvještajnom periodu, postupajući po svim primljenim zahtjevima, dala 55 Mišljenja o postojanju sukoba interesa i ograničenja u vršenju javnih funkcija, čime se održava kontinuitet velikog broja zahtjeva i datih mišljenja u ovoj oblasti. Na osnovu datih Mišljenja podnijeto je pet ostavki javnih funkcionera, konstatovana dva prenosa upravljačkih prava u privrednom društvu, kao i jedan raskid ugovora o uslugama zbog utvrđenog sukoba interesa.

Do 31. marta 2023. godine Agenciji je dostavljeno ukupno 9.019 izvještaja o prihodima i imovini po različitim osnovima podnošenja, što je za 25% više u odnosu na isti izvještajni period prethodne godine, a više i u odnosu na godišnje nivoe prvih pet godina rada Agencije. Takođe, redovnih godišnjih izvještaja dostavljenih u I kvartalu 2023. je za 20% više u odnosu na referentni period prošle godine. Provjera tačnosti i potpunosti, kao i dodatna provjera izvještaja, u skladu sa Godišnjim planom provjere za 2023, biće započeta u II kvartalu i trajaće do kraja godine. U vezi sa dodatnom provjerom koja je započeta u III kvartalu 2022. godine, u I kvartalu 2023. pokrenuta je kontrola za 20 javnih funkcionera. U svih 20 predmeta u postupku kontrole utvrđena su moguća kršenja odredaba ZSK.

U oblasti finansiranja političkih subjekata i izbornih kampanja Agencija je nastavila sa dosljednim praćenjem sprovođenja ZFPSiIK i kontrole sprovođenja i poštovanja svih propisanih zabrana i ograničenja tokom izbornih kampanja.

Vršeći suštinsku i dubinsku kontrolu aktivnosti, prikupljenih i utrošenih sredstava političkih subjekata u kampanji, Agencija je zabilježila ukupno 172 aktivnosti od strane 86 pružalaca usluga političkim subjektima u kampanji za izbor Predsjednika Crne Gore. Ukupna vrijednost kontrolisanih utrošenih sredstava po osnovu zabilježenih aktivnosti, do kraja I kvartala, iznosi 1.135.146€ kod svih subjekata-kandidata za Predsjednika Crne Gore.

Takođe, Agencija je izrekla 10 mjera političkim subjektima, i to: jednu mjeru gubitka prava na prenos sredstava za finansiranje redovnog rada; jednu mjeru gubitka prava na prenos sredstava za finansiranje izborne kampanje; dvije mjere djelimičnog gubitka budžetskih sredstava za troškove finansiranja izborne kampanje i šest mjera obustave prenosa budžetskih sredstava za finansiranje troškova izborne kampanje.

U I kvartalu 2023. godine jedan organ vlasti je prvi put donio rješenje o određivanju menadžera integriteta, a 25 organa je informisalo Agenciju o imenovanju novog lica za menadžera integriteta. Ukupan broj organa vlasti koji su odredili menadžera integriteta od 1. januara 2016. godine je 730 (98,8% od ukupnog broja organa vlasti). Ukupno je 729 organa vlasti dostavilo plan integriteta Agenciji od 1. januara 2016. godine (98,6% od ukupnog broja). Agenciji su dostavljena i tri revidirana plana integriteta, kao i 167 izvještaja o sprovođenju plana integriteta u 2022. godini.

Objavljen je poziv za prijavljivanje kandidata za polaganje ispita za obavljanje poslova lobiranja i organizovan ispit. Izdata su dva sertifikata o položenom ispitu za obavljanje poslova lobiranja. U registar lobista trenutno je upisano devet fizičkih lica i jedno pravno lice i svi su dostavili Agenciji izvještaj o radu za 2022. godinu, u zakonom definisanom roku.

U I kvartalu 2023. godine bilo je 57 prijava zviždača, najviše od početka rada ASK na nivou prva tri mjeseca godine. Od ukupnog broja prijava zviždača, 28 je podnijeto anonimno.

U radu pred Agencijom je bilo 249 prijava zviždača (uključujući i 192 prijave iz prethodnog perioda). Okončano je 12 postupaka, od kojih je u jednom utvrđeno postojanje ugrožavanja javnog interesa, i Agencija je dala ukupno tri preporuke zakonskom obvezniku za unapređenje transparentnosti i otklanjanje korupcijskih rizika. Agencija je u izvještajnom periodu okončala jedan postupak pokrenut po službenoj dužnosti iz prethodnog perioda, u kojem je utvrđeno postojanje ugrožavanja javnog interesa, i dala jednu preporuku.

Agencija je proslijedila tri prijave drugim nadležnim institucijama, dok su pred drugim nadležnim organima u toku i još 32 postupka po prijavama zviždača iz prethodnog perioda.

Podnijeta su dva zahtjeva za zaštitu zviždača, koji su u toku. Nastavljen je rad na postupcima po zahtjevima za zaštitu zviždača iz 2022. godine.

Crna Gora je, posredstvom Agencije kao nacionalnog koordinatora, u izvještajnom periodu postala punopravni član Mreže evropskih tijela za integritet i zviždače (The Network of European Integrity and Whistleblowing Authorities – NEIWA), u kojoj je do sada imala status posmatrača, a koji joj je odobren na plenarnom zasijedanju NEIWE, održanom u martu u Rimu.

U I kvartalu 2023. godine Agencija je sačinila Mišljenje na Nacrt zakona o Javnom medijskom servisu Crne Gore, Mišljenje na Zaključak Skupštine o formiranju Radne grupe za izradu Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju korupcije i Mišljenje na Nacrt zakona o zdravstvenoj zaštiti. U završnoj su fazi još dva Mišljenja i jedna inicijativa, a započet je rad na još četiri Mišljenja.

Takođe, Agencija je u izvještajnom periodu bila aktivno uključena u rad radnih grupa za izradu Nacrta zakona o lobiranju i Nacrta zakona o međunarodnim restriktivnim mjerama.

U dijelu vođenja upravnih postupaka, pokrenuto je 28 upravnih postupaka protiv javnih funkcionera u oblasti prijave prihoda i imovine i ograničenja u vršenju javnih funkcija. Takođe, Agenciji je postupila i po svih 80 prigovora koje je zaprimila zbog sumnji u kršenje ZFPSiIK.

Agencija je, zbog kršenja antikorupcijskih zakona, nadležnim sudovima za prekršaje podnijela ukupno 410 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka (341 zbog kršenja ZSK i 69 zbog kršenja ZFPSiIK), za 37,6% više u odnosu na isti izvještajni period prošle godine i značajno više u odnosu na iste izvještajne periode prethodnih godina rada ASK. To je prvenstveno generisano većim brojem pokrenutih postupaka u oblasti provjere prihoda i imovine i kontrole finansiranja političkih subjekata i izbornih kampanja.

Tokom izvještajnog perioda, okončana su ukupno 362 postupaka (uključujući i postupke po zahtjevima iz prethodnih godina) od čega su u 87,6% izrečene sankcije. Ukupan iznos novčanih kazni je 27.820€.

Nastavljen je trend povoljne medijske slike o Agenciji: o tome govori odnos pozitivno (553) i negativno intoniranih medijskih objava (216), koji je presudan za stvaranje imidža. Udio planiranih plasmana (734) bio je veći od neplaniranih (580), što svjedoči o tome da je Agencija ostvarila dobru kontrolu nad svojim medijskim prisustvom.

Iskazujući institucionalnu posvećenost saradnji sa NVO sektorom, Agencija je nastavila praksu održavanja sastanaka sa predstavnicima nevladinih organizacija u toku izbornih kampanja. U prvom kvartalu održana su dva takva sastanka, i to sa predstavnicima nevladinih organizacija Centar za građanske slobode (CEGAS), Građanska alijansa (GA), Centar za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO), Centar za građansko obrazovanje (CGO) i Centar za monitoring i istraživanje (CeMI).

U izvještajnom periodu, u Agenciji je organizovana svečanost povodom uvođenja ISO 9001:2015 standarda upravljanja kvalitetom, kojoj su prisustvovali predstavnici donatora, Ambasade SAD u Podgorici, zatim predstavnici Centra za sertifikaciju i nadzor iz Beograda i kompanije “Nacor” iz Budve.

U I kvartalu Agencija je, u okviru III faze „Horizontalnog programa podrške za Zapadni Balkan i Tursku“, u saradnji sa ekspertima Savjeta Evrope, nastavila sa sveobuhvatnom analizom Zakona o sprječavanju korupcije, koja je otpočela prošle godine, a sprovodi se u tri faze. Prve dvije faze završene su tokom 2022, dok se u trećoj sprovodi analiza djelova Zakona koji se odnose na zviždače, integritet, prekršajni i upravni postupak. Po završetku analize biće razmotrena potreba izrade novog zakona ili priprema izmjena i dopuna postojećeg, odnosno potreba izrade posebnog zakona o zaštiti zviždača u skladu sa EU Direktivom 1937/2019.

Rasprava o Predlogu pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji ASK odgođena je za narednu sjednicu.

Arhiva novosti