Agencija za sprječavanje korupcije

Objavljen novi izvještaj Transparensi internešenela

31. januar 2023.

U izvještaju nevladine organizacije Transparensi internešenel (Transparency International) za 2022. godinu, objavljenom 31. januara, Crna Gora je svrstana na 65. mjesto liste kojom je obuhvaćeno 180 zemalja svijeta, sa indeksom percepcije korupcije (CPI) 45. Po tom parametru, i dalje je jedina država Zapadnog Balkana bolja od svjetskog prosjeka (43).

U odnosu na izvještaj objavljen prošle godine, koeficijent Crne Gore je smanjen za jedan indeksni poen, a položaj je za jednu poziciju slabiji.

Indeks percepcije korupcije, koji je Tranperensi internešenel prvi put objavio 1995, na godišnjem nivou rangira države po njihovom percipiranom nivou korupcije u javnom sektoru, u skladu sa stručnim procjenama i istraživanjima javnog mnjenja. Prema usvojenoj metodologiji, 100 predstavlja najniži, a 0 najviši nivo percipirane korupcije.

„Korupcija podriva sposobnost vlada da zaštite ljude i narušava povjerenje javnosti, izazivajući sve veći broj bezbjednosnih prijetnji težih za kontrolu. S druge strane, sukobi otvaraju mogućnosti za korupciju i podrivaju napore vlada da je zaustave“, navedeno je na sajtu TI.

U poređenju sa državama Zapadnog Balkana, Crna Gora je u posljednjem izvještaju TI ispred Kosova (84. mjesto, CPI 41), Sjeverne Makedonije (85. pozicija, CPI 40), Srbije i Albanije (dijele 101. mjesto, CPI 36), te Bosne i Hercegovine (110. mjesto, CPI 34). Naša država ima bolji indeks percepcije korupcije i na listi je iznad dvije članice Evropske unije: Bugarske (72. mjesto, CPI 43) i Mađarske (77. mjesto, CPI 42).

Crna Gora je prvi put bila obuhvaćena istraživanjem 2007. godine, kada je zauzimala 84. poziciju, sa indeksom 3.3 (33 prema sadašnjoj metodologiji).

„Lideri se mogu istovremeno boriti protiv korupcije i promovisati mir“, kazao je izvršni direktor TI Danijel Erikson. „Vlade moraju otvoriti prostor za uključivanje javnosti u donošenje odluka – od aktivista i vlasnika preduzeća do marginalizovanih zajednica i mladih ljudi. U demokratskim društvima, ljudi mogu da dignu svoj glas da pomognu u iskorjenjivanju korupcije i zahtijevaju bezbjedniji svijet za sve nas.“

U duhu njegove poruke, Agencija za sprječavanje korupcije poziva građane, donosioce odluka i uključene društvene činioce na zajednički posvećen angažman u borbi protiv korupcije, jačanju institucionalnog okvira i ambijenta u kome su afirmišu integritet i vladavina prava.

Kao središnja preventivna antikorupcijska institucija, Agencija će nastaviti da daje svoj puni doprinos poštovanju i promovisanju svih onih vrijednosti koje donose dobrobit našoj zajednici i približavaju je strateškom cilju, priključivanju Evropskoj uniji.

Arhiva novosti