Agencija za sprječavanje korupcije

Saopštenje sa 58. sjednice Savjeta Agencije za sprječavanje korupcije

30. oktobar 2021.
Savjet Agencije za sprječavanje korupcije

Savjet Agencije za sprječavanje korupcije je na jučerašnjoj sjednici razmatrao ocjene iz Izvještaja Evropske komisije o napretku Crne Gore, u dijelu koji se odnosi na oblast prevencije korupcije.

Članovi Savjeta su izrazili zadovoljstvo činjenicom da je Evropska komisija prepoznala proaktivan stav Agencije u oblasti prevencije korupcije i iskazali jasnu namjeru za nastavkom reformskih aktivnosti. Agencija će na sistematičan način pristupiti rješavanju izazova na koje je ukazala Evropska komisija, kroz izradu sveobuhvatne strategije rada.

Razmatrajući Izvještaj o sprovođenju Plana rada Agencije za treći kvartal 2021. godine, konstatovano je da su u izvještajnom periodu realizovane sve aktivnosti predviđene Planom rada za 2021. godinu.

U domenu sprječavanja sukoba interesa i poštovanja ograničenja u vršenju javnih funkcija, Agencija je dala 38 mišljenja o postojanju sukoba interesa i ograničenja u vršenju javnih funkcija, na osnovu kojih su podnijete 4 ostavke.

Zabilježen je značajno manji broj prijavljenih poklona i sponzorstava, dok se, sa druge strane, bilježi povećanje broja prijavljenih donacija, kao i konstantan trend rasta prijavljenih donacija od početka rada Agencije. Najveći broj donacija je u oblasti zdravstva, te socijalne i dječije zaštite i obrazovanja.

U zakonom propisanom roku 90,12% javnih funkcionera i državnih službenika ispunilo je svoju zakonsku obavezu predavanja redovnog godišnjeg izvještaja. U prvih devet mjeseci ove godine provjereno je 649 izvještaja.

U oblasti kontrole finansiranje političkih subjekata i izbornih kampanja, Agencija je usvojila i objavila „Plan kontrole i nadzora za izbornu kampanju za lokalne izbore koji će biti održani 5. decembra 2021. godine.“

U navedenoj oblasti, izvršena je kontrola 432 dostavljena izvještaja od strane obveznika Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja o redovnom radu i u toku izborne kampanje u opštinama Mojkovac i Petnjica i Prijestonici Cetinje.

U III kvartalu 2021. godine bilo je 35 prijava zviždača, od kojih je 11 podnijeto anonimno. U istom periodu, u radu pred Agencijom bile su ukupno 134 prijave zviždača (uključujući i prijave iz prethodnog perioda), okončano je 9 postupaka i u tri utvrđeno postojanje ugrožavanja javnog interesa. Agencija je četiri prijave zviždača proslijedila drugim nadležnim institucijama, i svi postupci su u toku.

Tokom III kvartala podnijet je jedan zahtjev za zaštitu zviždača, koji je u toku. Prateći realizaciju preporuka datih u prethodnom periodu, Agencija je konstatovala da jedna preporuka nije realizovana i u tom smislu postupila u skladu sa ovlašćenjima koja proizilaze iz odredbe člana 63 Zakona o sprječavanju korupcije. U toku je i jedan postupak po zahtjevu iz 2020. godine.

U III kvartalu jedan organ vlasti je prvi put donio rješenje o određivanju menadžera integriteta, dok je 13 organa informisalo Agenciju o promjeni menadžera integriteta, odnosno o imenovanju novog lica za menadžera integriteta. Četiri organa vlasti prvi put su usvojila i Agenciji dostavila plan integriteta.

U izvještajnom periodu donijeta su dva rješenja o produženju odobrenja za obavljanje djelatnosti lobiranja, po zahtjevu lobista. Donijeto je i jedno rješenje o prestanku važenja odobrenja za obavljanje djelatnosti lobiranja. U registar lobista je trenutno upisano pet fizičkih lica i jedno pravno lice.

Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava je u septembru 2021. godine obrazovalo Radnu grupu za izradu Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o lobiranju, u cilju unapređenja instituta lobiranja u Crnoj Gori, koja je počela sa radom 14. septembra i čiji su članovi i tri službenika Agencije.

Agencija je u prvih 9 mjeseci 2021. godine donijela 7 mišljenja na propise iz oblasti antikorupcije, jednak broj kao u prethodne tri godine rada ukupno. Realizovano je više aktivnosti koje se odnose na unapređenje Metodologije za analizu propisa, u cilju određenja rizičnih oblasti od nastanka korupcije.

Agencija je u III kvartalu 2021. pokrenula 98 upravnih postupaka protiv javnih funkcionera. Okončano je ukupno 47 postupaka (uključujući predmete iz prethodnog perioda) i kršenje Zakona utvrđeno u 91,5% predmeta.

Agencija je već u prvih devet mjeseci 2021. godine pokrenula više upravnih postupaka u odnosu na godišnji nivo prethodne tri godine.

Zbog kršenja antikorupcijskih zakona iz svoje nadležnosti, Agencija je u III kvartalu 2021. godine pokrenula ukupno 257 prekršajnih postupaka (253 zahtjeva za pokretanje prekršajnih postupaka i 4 prekršajna naloga). Tokom izvještajnog perioda okončana su ukupno 254 postupka (uključujući postupke po zahtjevima iz prethodnih godina i realizovane naloge), od čega su u 90,2% izrečene sankcije. Ukupan iznos novčanih kazni, uključujući i realizovane naloge, iznosi 43.570€.

Već u prva tri kvartala 2021. godine Agencija je pokrenula gotovo dvostruko više prekršajnih postupaka u odnosu na 2020, a značajno više u odnosu na godišnji nivo prethodne četiri godine rada ASK. Ovo je prvenstveno generisano većim brojem pokrenutih postupaka u oblasti provjere prihoda i imovine, usljed intenzivnijeg rada i proaktivnog pristupa ASK.

Novosti