Agencija za sprječavanje korupcije

Održane obuke o procjeni korupcije u zakonskim propisima

Načelnica Odsjeka za praćenje propisa i davanje mišljenja na propise iz oblasti antikorupcije Grozdana Laković predstavila je prisutnima Metodologiju za procjenu rizika od korupcije izrađenu kroz Regionalni projekat RAI-a.
25. april 2018.

U saradnji sa Regionalnom antikorupcijskom inicijativom (RAI) i Savjetom za regionalnu saradnju (RCC), Agencija za sprječavanje korupcije je organizovale obuke za predstavnike državne uprave i lokalne samouprave na temu “ Procjena od korupcije u zakonskim propisima – Metodologija i praktični primjeri”, 24. i 25. aprila u Budvi i Podgorici. Obukama je prisustvovalo oko 45 predstavnika lokalnih samouprava, ministarstava, organa uprave i skupštine CG.

Učesnicima se obratio ekspert Tilman Hope koji je kroz praktične primjere upoznao prisutne sa institutom procjene rizika od korupcije u zakonskim propisima, njegovom svrhom i značajem, kako bi predstavnici državne uprave i lokalne samouprave u svakodnevnom radu znali da prepoznaju pomenute rizike u izradi normativnih akata. 

Načelnica Odsjeka za praćenje propisa i davanje mišljenja na propise iz oblasti antikorupcije Grozdana Laković predstavila je prisutnima Metodologiju za procjenu rizika od korupcije izrađenu kroz Regionalni projekat RAI-a. Laković je detaljno upoznala polaznike sa Mišljenjima koja daje pomenuti Odsjek, a koja predstavljaju inicijativu zakonodavcu ili predlagaču da upodobi zakonske norme kako bi njihova primjena eliminisala rizike od korupcije. 

Učesnicima je predstavljen i način na koji Agencija vrši odabir zakona koje će analizirati, te u kojem periodu zakonodavnog procesa može da se uključi svojim Mišljenjem sa preporukama, kako treba da izgleda struktura mišljenja i preporuka koje Agencija daje, kome se upućuju i na koji način se prati njihovo ispunjavanje. 

Osim predstvanika Agencije, polaznicima se obratila i Ana Đurnić, istraživačica javnih politika iz NVO Instituta Alternativa koja je upoznala učesnike sa radom i rezultatima rada te NVO u oblasti analize propisa i metodologijom, a potom je i kroz praktične primjere približila učesnicima ovu tematiku. Takođe, ekspert Savjeta za regionalnu saradnju Radu Cotici istakao je u svom izlaganju značaj suzbijanja rizika od korupcije u pravnim normama, kao i da zajedničkim radom i koordinacijom različitih subjekata, međunarodnih i domaćih – nacionalnih, se može doći do željenih rezultata i napretka u cjelokupnim reformama kojima je Crna Gora posvećena. 

Aktivnim učešćem polaznika obuka otvorena su mnoga značajna pitanja iz ove oblasti koja u narednom periodu treba da omoguće kvalitetno jačanje svijesti i kritičkog promišljanja prilikom učešća u izradi normativnih propisa, odnosno ukazivanja na njihove nedostatke koji budu proizašli iz njihove primjene.

Obuke su dio Regionalnog programa jačanja kapaciteta antikorupcijskih institucija i civilnog društva u borbi protiv korupcije i u procesu usklađenosti sa UN konvencijom koji sprovodi RAI Sekretarijat.


Novosti